3d Tasarım

3D Tasarım, Çizim ve Mimari Tasarımları

Daha çok olmayan şeyleri, gerçekten varmış gibi gösteren tasarım teknolojisine 3D teknolojisi adı verilir. Günümüz de artık neredeyse her alan da 3D teknolojisi kullanılmaktadır. Tıp alanında, sinema da, inşaat alanında, sanayi ve reklamlar da, eğlence sektöründe kısacası her alanda 3D tasarımlar ve teknolojileri hayatımızı girmiş durumda. 3 boyutlu tasarım, çizim ve mimarilerin profesyonel kişilerce hayat geçirildiği tasarımları artık neredeyse her yer de sergilenmektedir.

3D tasarımlar da en öne çıkan detay ise 3 boyutlu ancak son derece gerçekçi tasarımlar ortaya koyan ekiplerin giderek artmasıdır. Bu alanda uzmanlaşan kişiler gün geçtikçe artıyor. Artık mimaride de özellikle de binalar da, bahçeler de 3 boyutlu olacak şekilde ışıklandırma, ölçüler, konumu gibi detaylar 3D olarak tasarlanmış tüm yapılar da ön plana çıkarılmakta ev projelendirilerek sunulmaktadır. Özellikle bir yapının bittiği zaman nasıl görüneceğine ilişkin olarak görsel olarak hazırlanmış birçok 3 boyutlu projeler de daha anlaşılır bir sonuca ulaşma konusunda oldukça etkilidir.

3D Proje Çizimi Nasıl Yapılır

3D çizimler de ise yine grafik tasarım olarak oluşturulan reklam ve logo amacıyla en çok tercih edildiği görülmektedir. Öncesinde yer alan 2D tasarımlarını son derece geride bırakarak daha üstün bir tasarım ve görsellik sunması bakımından ortaya çıkmasını istediğiniz ürünün hayata geçirilmiş haline 3D çizimler aracılığıyla ulaşmış olabilirsiniz. 3 boyutlu olarak yapılan mimari tasarımlar ve çizimler de ise daha çok iç mekan ve dış mekan perspektifini, son derece gerçekçi olarak yansıtması bakımından en çok tercih edilen bir mimari çizim yöntemidir.

3D tasarımlar ayrıca animasyon ve görselleştirme olarak da son derece tercih edilmektedir. Birçok 3D programı ile istediğiniz alanda 3 boyutlu modelleme yapabilir ve tasarım hazırlayabilirsiniz. Ancak bu tarz projeleri uzman kişilerin elinden çıkmış olduğu belli olması sebebiyle amatör yapımlardan kaçınarak bir uzman tasarımcı olana kadar yapılacak 3D tasarım işlerini işin uzmanlarına teslim etmelisiniz. Ancak bu şekilde ortaya en iyi proje çizimleri çıkabilir.

3D Modelleme Nasıl Olmalıdır?

Özellikle reklam ya da mimari proje çizimlerinde bu son derece büyük önem taşımaktadır. Ayrıca 3D proje hazırlamak ve çizim yapmak içinde kullandığınız bilgisayar ve programında özellikleri yeterli olmalıdır. 3D tasarım işi ile uğraşan kişiler için de donanım seçimi büyük önem taşır. Grafik tasarım ileri bilgisayarları son derece yoran ve kasan uygulamalar olduğu için kaliteli bir bilgisayar ile çalışmak sistem gereksinimlerinizi karşılamanız açısından önemlidir. Bilgisayarlarınızla 3 boyutlu birçok tasarım ortaya koyabilmek için tasarım için gerekli tüm seçenekleri içinde barındıran profesyonel uygulamalar tercih edilmelidir. Eğer yeni başlayan biriyseniz başlangıç aşaması için daha az özelliği olan amatör 3D programları tercih edilebilir.